Kreatywność – wszystko zaczyna się na papierze - Agencja brandingowa Designar Wrocław

Listopad 13, 2018

Wszystkie sukcesy ludzi, powstawanie wielkich marek czy tworzenie dzieł sztuki nieodzownie wiążą się z wykonywaniem projektów. Towarzyszyły one człowiekowi od zawsze. Początkowo w prostych formach, a z biegiem czasu udoskonalanych przez zaawansowane programy komputerowe. W Internecie znajdziemy wszystko, więc gdzie zatem szukać kreatywności?

Czas pierwszych komputerów

Wróćmy na chwilę do czasów, kiedy podstawowym nośnikiem myśli i pomysłów był papier, a ludzie nanosili na niego wizualizacje efektów swojej kreatywności. Rewolucja przyszła wraz z rozwojem elektroniki i programów graficznych. Początek tych zmian przypada na lata 80. Czy zatem projektowanie na papierze i rozwój kreatywności w ten sposób przeszły do lamusa? Okazuje się, że nie. Stara, dobra kartka nadal pełni ważną rolę w procesie tworzenia.

Większość udanych, dobrze przemyślanych pod względem wizualnym projektów, które widzimy w reklamach, na gadżetach firmowych czy w Internecie zostały pierwotnie skonstruowane właśnie na kartce. Oznacza to, że niemal każdy udany projekt zaczyna się daleko od komputera i nowych technologii! A sam proces komponowania jest podobny do układania klocków, jeden po drugim.

Projektowanie na przykładzie logo

Proces kreatywnego myślenia idealnie obrazuje praca nad projektowaniem logo. Zazwyczaj wszystko odbywa się na papierze. Wystarczy na kartce napisać kilka głównych, kluczowych słów, które najlepiej oddają charakter przedsięwzięcia lub firmy dla której powstaje logo. Wokół każdego z nich należy wypisać skojarzenia. W ten sposób powstanie graficzna mapa myśli, która w następnym kroku pomoże wybrać odpowiednią formę, kolorystykę czy strukturę.

Kiedy przyjdzie czas na kolejny krok, czyli zobrazowanie naszej wizualizacji z pomocą przychodzi kolejny raz papier. Szkicujmy zatem ile się da. Na tym etapie nie ma lepszych lub gorszych projektów, każdy ma potencjał. Nie poddawaj się i nie rezygnuj jeśli pomysł lub skojarzenie wyda Ci się nijakie bądź słabe. Baza naszkicowanych rysunków pomoże później odnaleźć natchnienie na tle wcześniejszych pomysłów lub stwierdzić, że konkretny z nich to właśnie to, czego szukasz. Masz nieograniczoną możliwość rozrysowania swoich pomysłów.

Mówi, się przecież, że papier przyjmie wszystko 😉

Zalety projektowania na papierze:

● najpraktyczniejsza i najszybsza forma ustalenia głównych założeń dalszego projektowania. W tym miejscu nie zależy nam przecież, aby stworzyć całościowy, kolorowy i skończony projekt strony, a wymyślić i naszkicować najważniejsze rzeczy,

● budujemy poszczególne płaszczyzny, ich wielkości, ciężar, wstępną kompozycję – nie wprowadzamy jeszcze koloru ani konkretnej typografii,

● rysowanie ołówkiem jest znacznie szybsze niż rysowanie w programie graficznym,

● sposób ten nie jest przeznaczony tylko dla grafików – każdy może dorysować swój koncept projektu lub stworzyć go od podstaw,

● koncepcje można dowolnie zmieniać na konkretnym szkicu, rysując różnymi kolorami.


Dobre rozwiązania bronią się same. Pomimo pomocy programów komputerowych nikt nie zwalnia nas z kreatywnego myślenia, a nasza percepcja nadal podpowiada nam, że potencjał kreatywności tkwi na papierze.